Зрошення суниці садової

Суниця садова є вологолюбна рослина. Її листочки мають в собі 68-72% води, а самі ягідки 80-90%. Коренева система, яка розташована на поверхні, досить чуттєво реагує навіть на найменші зміни вологості навколишнього середовища. Високі й сталі врожаї суниці отримують тільки за умови рівномірного забезпечення грунту вологою на глибині розміщення основної маси кореневої системи – 0–40 см.

Посухостійкість суниці дуже низька.

Під час цвітіння недостатня кількість повітряної й ґрунтової вологи погано впливає на зав’язування ягід. Під час росту плодів – на їх розмір й врожайність, а в другій половині вегетації – на закладання квіткових бруньок. Відповідно до цього, рослини потрібно поливати, не допускати зниження вологості грунту не тільки до критичної, а й до задовільної точки. Ягоди потребують поливу навіть в період випадання дощів. Зокрема, це стосується коли вона знаходиться у фазах цвітіння, формування врожаю, збирання ягід та диференціації бруньок.

Витрата води на полив залежить від фази розвитку суниці і погодних умов.

Потреба вологи спочатку збільшується, досягає максимуму в період збору ягід і потім знижується під кінець вегетації. Зрошення в період весняного відростання квітконосів і у фазу масового цвітіння приводить до збільшення квіток і ягід. Тому в період весняного росту вологість грунту необхідно підтримувати на рівні 70% НВ, під час цвітіння – 75% НВ. Оптимальне зволоження у фазу достигання ягід визначає їх величину і врожайність. В період збору ягід необхідно підтримувати вологість 80% НВ. Низька вологість грунту після збирання ягід затримує відростання ріжків і нової генерації листя, рослини ослаблюються і погано плодоносять в наступному році. Однак при підвищеній вологості після збору ягід затягується диференціація квіткових бруньок. Тому оптимальна вологість грунту в цей період повинна бути на рівні 60% НВ.

Крім ґрунтової посухи на врожай суниці негативний вплив має і атмосферна посуха. Якщо температура повітря тримається в межах 28 – 30ºС, крім основних поливів, потрібно проводити освіжаючі поливи.

Для поливу суниці використовують різні способи, однак основними є дощування і краплинне зрошення.

Дощування покращує мікроклімат приземного шару повітря, що в свою чергу сприяє отриманню більш високих і стабільних урожаїв.

Краплинне зрошення – одне з перспективних способів поливу насаджень суниці, воно зручне і просте в експлуатації, не потребує складного ремонту. Зрошувальна вода безпосередньо подається до кореневмісного шару грунту по системі труб, що дає змогу в 2-3 рази зменшити зрошувальні норми в порівнянні з дощуванням. Завдяки цьому орний шар грунту може постійно підтримуватися у вологому стані на рівні капілярної вологоємності, при цьому міжряддя залишаються сухими, що сприяє зменшенню кількості бур’янів. Відсутні втрати води на випаровування з вільної поверхні, не відбувається утворення грунтової кірки і руйнування структури грунту.

Поліпшуються також умови агротехніки всіх польових робіт: створюється можливість поливу і механізованої обробки одночасно, зменшуються витрати робочої сили, значна економія в споживанні енергії і води до 60%, з’являється можливість ощадливого внесення добрив разом з поливною водою, підвищується врожайність і поліпшується якість врожаю.

 

Джерело: fruit.org.ua