Як правильно вживати ягоди, щоб максимально принести користь організму

Для того, щоб вживання літніх смаколиків принесло нам найбільше користі та задоволення експерти рекомендують дотримуватися декількох правил:

Включити ягоди до свого щоденного раціону

Доросла людина має з’їдати 300-400 грамів ягід щодня.

  • «Вони дуже насичені нутрієнтами, тож цієї кількості достатньо. Вітамін С, що міститься в ягодах — водорозчинний, тому коли його концентрація в крові сягає порогового значення, нирки починають його виводити. Решта біологічно активних сполук також виводиться нирками і не накопичується».

Про особливості додавання ягід в раціон дитини розповімо далі.

Полоскати рот водою після споживання ягід чи фруктів

Справа в тому, що вони містять кислоту, яка може нашкодити емалі зубів.

  • «Ягоди мають меншу кислотність, і не так агресивно псують емаль, як це роблять кислі екзотичні ананас чи манго. Але все одно з допомогою полоскання можна зменшити шкоду для зубів».

Купувати і збирати ягоди вранці та зберігати в холодильнику

Низькі температури перешкоджають псуванню ягід та руйнуванню біологічно активних сполук. Якщо ж ягоди знебарвилися, це свідчить, що вони втратили свої корисні властивості.

Замочувати ягоди та фрукти в розчині соди

  • «Це потрібно для зменшення вмісту пестицидів, якими обробляють ягоди при вирощуванні і транспортуванні. Потрібно взяти 2 чайні ложки соди і розчинити в літрі води. Навіть якщо ви впевнені, що ягоди нічим не були оброблені, їх все одно варто помити, бо на них можуть жити бактерії з рук людей, що їх збирали чи фасували», — радить Уляна Супрун.

Занурити кісточкові в концентрований розчин солі

Так, білі хробачки (личинки вишневої мушки), що жили у вишні чи черешні, покинуть плід і загинуть в солоній воді, а ми їх просто злиємо.

Готувати морси, а не компоти

Для їхнього приготування потрібно просто розтовкти ягоди і залити водою. Такий напій дозволяє зберегти всі вітаміни ягід і фруктів.

  • Але зауважте, що псується він швидше, ніж компот чи узвар.

Поєднувати ягоди з жирами

Це потрібно для поглинання в кишківнику жиророзчинних вітамінів (Е,А), що містяться в ягодах. Виявляється: за чорною шкіркою смородини ховаються жовтогарячі пігменти (вітамін А).

Експерти рекомендують такі здорові поєднання ягід та жирів:

  • соус із малини чи порічок і жирна риба;
  • печінковий паштет і ягідний мармелад;
  • поєднання йогурту (сметани), какао і ягід.

Їсти ягоди разом з насінням та шкірками

Саме цілі ягоди та фрукти є найбільш корисними. У шкірках багато важливих сполук — антоціанів, м’якоть насіння багата на клітковину, а насіння запобігає закрепам.

  • А от від фруктових соків експерти рекомендують відмовитися: вони є дуже солодкими, позбавлені клітковини і мають надто кислу реакцію.

Також лікарі не радять ковтати і розжовувати кісточки вишні, черешні чи сливи. Вони містять речовину амігдалін, що перетворюється на отруйний цианід. Випадково проковтнута кісточка вишні, звісно не страшна, але краще бути обережним.

Робити ягідний мармелад з желатином

  • «Желатин — це білок, багатий на ті ж незамінні амінокислоти, що і колаген в наших тканинах. Незамінні амінокислоти ми не утворюємо самі, і мусимо споживати з їжею, тож досить добре поєднати і ягоди, і корисний білок в одному десерті».

Заморожувати, а не варити варення

Ягоди і фрукти потрібно їсти цілий рік. Однак варити варення для цього — зовсім не обов’язково.

  • «Що не так з варенням? Класичне варення містить майже 50% цукру, на додачу до цукрів, присутніх в ягодах чи фруктах. Навіть якщо готувати варення, в якому 15% цукру, це — забагато, бо 100 грамів варення (а це на вигляд зовсім трохи) — це половина оптимальної денної норми цукру. Також, що триваліша термічна обробка, то менше вітамінів лишається в їжі. Фрукти не варто варити понад 20 хвилин. Альтернатива — заморозка, сушка, приготування пастили», — пояснює Уляна Супрун.

Взагалі, заморожування — це потрійний виграш, оскільки ми не збільшуємо споживання цукру, не руйнуємо вітаміни тривалим нагріванням і не витрачаємо час на кухні.