Профілактика завжди оберігає від лікування: шкідники полуниці

Полуничний кліщ

Найнебезпечнішим шкідником садової полуниці вважається полуничний кліщ. Це такі крихітні комахи білого або жовтого кольору, з довгастим овальним тілом. Вони пошкоджують полуничні листки, ще ранньою весною. Кліщі небезпечні тим, що відкладають на рослинах яйця і висмоктують з листя сік. В результаті листя стає виснаженим, зморшкуватим, маслянистим, а самі ягідки більш дрібними.

Щоб на ваших грядках не появився цей шкідник рекомендуємо, перш за все, перевіряти розсаду, яку висаджуєте. Перед цвітінням полуниці в якості профілактики або для знищення кліща застосовується обробка звичайним настоєм з цибулевого лушпиння. Найбільш пошкоджені рослини (в серпні) видаляють з грядки.

Довгоносик малиново-полуничний

Навесні із-під опалого листя і грудочок ґрунту виходить сірувато-чорний довгоносик, близько двох міліметрів завдовжки. Він починає вигризати в полуничних листках наскрізні дірки, а самки довгоносиків відкладають полуничні бутони личинки, які згодом підгризають листя і бутони.

Руді мурашки, слимаки, багатоніжки, равлики

На грядках, які знаходяться у місцях з недостатнім освітленням та надмірною вологою, подібні шкідники зустрічаються дуже часто. Аби уберегти свої рослини, ще до початку цвітіння обробіть їх метальдегідом (три грами засобу на один квадратний метр). Повторіть обробку після того, як зберете всі ягоди з грядки. Для боротьби з мурахами ефективніше розсипати засіб у місцях скупчення комах.

Хвороби полуниці

Через неправильне поводження з агротехнікою у відкритому ґрунті також часто можна зустріти грибкові хвороби.

Вплинути на появу захворювань можуть наступні помилки:

  • неправильний полив;
  • загущеність рослин;
  • неправильно вибране місце ( затінене, в надміру вологе);
  • відмова від осінньої обрізки листя;
  • перегодовування азотними і органічними добривами.

Сіра гниль

Якщо на листочках ваших рослин з’явилися коричневі плями з помітним бархатистим нальотом сірого відтінку, то це свідчить про поширення на плантації такого шкідника, як сіра гниль. Ця ягідна хвороба поширюється на бутони й плоди. Вона може викликати їх відмирання, в результаті чого може загинути весь кущ.

Запобігти появі сірої гнилі допоможе дотримання сівозміни, своєчасне усунення бур’янів та збір ягід, а також термінове знищення хворих частин полуниці, як тільки на них будуть виявлені перші тривожні ознаки.

Фітофторозне в’янення

Після рясних, весняних і осінніх дощів коріння садової полуниці можуть виявитися вражені фітофторозним в’яненням, яке призводить до загибелі мочковатих корінців. Кущики полуниці, уражені захворюванням, уповільнюють зростання, виглядають пригнічено, на них з’являються дрібні листочки сірого відтінку, старі листочки швидко в’януть під час дозрівання ягід. Через рік плодоношення заражених рослин припиняється, а на наступний рік взагалі гинуть. Боротися з фітофторозним в’яненням полуниці можна, підтримуючи оптимальну вологість землі і своєчасно видаляючи виявлені пошкоджені рослини.

ФГ «Еко Беррі»

Борошниста роса

Повітряним шляхом поширюється таке відоме захворювання садової полуниці, як борошниста роса. На ділянку її легко можна занести з зараженим посадковим матеріалом. Хворі рослини покриваються сіруватим нальотом, ягідки починають пахнути цвіллю і набувають сизуватого відтінку. Перед посадкою детально відбирайте та перевіряйте рослини. Самі грядки закладайте на добре освітлених, провітрюваних територіях. Якщо помітите сірий відтінок на полуниці, то одразу видаляйте уражені частини рослин.